Graduate researchers

  1. Rasheed Adewale

    Thesis title:
    Kinetic modelling of pollutant formation and destruction in combustion flames
    Supervisor:
    Dr Gabriel Da Silva
    Discipline/Group:
    Da Silva Group
    Location:
    Room 172, Chemistry Building 153
  2. Saddam Al Hammadi

    Supervisor:
    Dr Gabriel Da Silva
    Location:
    Room 172, Chemistry Building 173
  3. Mr Mohammad Alam

    Supervisor:
    Dr Gabriel Da Silva
    Location:
    Room B07, C&BE Building 167
  4. Masood S. Alivand

    Thesis title:
    The role of anti-solvents, nanoparticles and nanocatalysts on energy-efficient CO2 capture
    Supervisor:
    Assoc Prof Kathryn Mumford
    Discipline/Group:
    Solvent Extraction
    Location:
    Room 227, C&BE Building 165
  5. Alexander Antropenko

    Supervisor:
    Prof Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Caruso Nanoengineering Group
    Location:
    University of Birmingham
  6. Reema Aroos

    Thesis title:
    Optimisation of polyethylene structure (Master of Industrial Research)
    Supervisor:
    Prof Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Chemistry East Wing Building 154, Room 510
  7. Avinash Ashok

    Thesis title:
    Understanding the colloidal interactions of nano-rods in non-adsorbing polyelectrolyte solution using total internal reflection microscopy
    Supervisor:
    Prof Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
    Location:
    Room 213, C&BE Building 165
  8. Ms Tianyi (Alisa) Bai

    Thesis title:
    Polymer Surfactant Interactions in Emulsions
    Supervisor:
    Prof Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
    Location:
    Room B07, Desk 4, C&BE Building 167
  9. Naomi Bury

    Thesis title:
    Regeneration of granular activated carbon through electrochemical reactions for the remediation of Antarctic soils
    Supervisor:
    Assoc Prof Kathryn Mumford
    Location:
    Room 227, C&BE Building 165
  10. Yang Cao

    Thesis title:
    Processable Graphene-based Soft Materials
    Supervisor:
    Prof Dan Li
    Discipline/Group:
    Dan Li Group
    Location:
    Room 301, C&BE Building 166
  11. Nicholas Chan

    Thesis title:
    Ocular disease treatment via the use of alternative drug delivery techniques
    Supervisor:
    Prof Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Chemistry East Wing Building 154, Room 510
  12. Shareen Chan

    Thesis title:
    3D printing of multi-scale porous ceramics
    Supervisor:
    Prof George Franks
    Discipline/Group:
    Ceramics and Minerals Processing Group
    Location:
    Room G07, C&BE Building 167
  13. Diego Fernando Chaparro Gutierrez

    Thesis title:
    Modelling the formation and properties of catalytic nanoparticles
    Supervisor:
    Eirini Goudeli
    Discipline/Group:
    Aerosol Particle Technology Group
    Location:
    Off-Campus
  14. Shabdiki Chaurasia

    Thesis title:
    Tuning carbon properties for slurry flow electrodes in vanadium redox batteries
    Supervisor:
    Prof Amanda Ellis
    Discipline/Group:
    Ellis Research Group
    Location:
    Joint PhD Aachen, off-campus
  15. Jingqu Chen

    Supervisor:
    Prof Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Caruso Nanoengineering Group
    Location:
    Room 121, C&BE Building 165
  16. Kaifei Chen

    Thesis title:
    Admission and release of guest molecules in microporous materials by the stimuli of electrical field
    Supervisor:
    Dr Kevin (Gang) Li
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room B07, C&BE Building 167
  17. Mr Jack Churchill

    Thesis title:
    Remediation of contaminated meltwater in remote climates
    Supervisor:
    Assoc Prof Kathryn Mumford
    Discipline/Group:
    Solvents Group
    Location:
    Room 228, C&BE Building 165
  18. Ms Tanweepriya Das

    Thesis title:
    Understanding the interaction between surface and anisotropic Janus nanoparticles formed by Nano-lithographic method
    Supervisor:
    Prof Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
    Location:
    Room 213, Building 165
  19. Leila Dehdari

    Thesis title:
    Novel H2/CH4 separation technology development
    Supervisor:
    Dr Kevin (Gang) Li
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room B07, Building 167
  20. Bhanu Devnani

    Thesis title:
    Microstructure, analysis and processing of dairy and food products
    Supervisor:
    Prof Sally Gras
    Discipline/Group:
    Gras Research Group
    Location:
    Room 103, Bio 21 Institute
  21. Moataz El Okazy

    Thesis title:
    The performance of perfluoropolymer membranes in gas and vapor separation
    Supervisor:
    Prof Sandra Kentish
    Discipline/Group:
    Membranes Group
    Location:
    Room 382, C&BE Building 166
  22. Nina Fatma Ali

    Thesis title:
    Assessing Learning of Safety Using Concept Maps
    Supervisor:
    Prof David Shallcross
    Discipline/Group:
    Engineering Learning Unit
    Location:
    Room 227, Building 165
  23. Denzil Furtado

    Supervisor:
    Prof Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Caruso Nanoengineering Group
    Location:
    Room 106, C&BE Building 165
  1. Agata Glab

    Thesis title:
    Engineering sugar-polymer based nanoparticles with bioresponsive properties
    Supervisor:
    Dr Francesca Cavalieri
    Discipline/Group:
    Caruso Nanoengineering Group
  2. Jia Ming Goh

    Thesis title:
    Hydrogen Storage by Encapsulation in Nanoporous Materials
    Supervisor:
    Dr Kevin (Gang) Li
    Discipline/Group:
    Clean Energy Group
    Location:
    B07 Building 167
  3. Mohammad Golzarijalal

    Thesis title:
    Process engineering in the dairy manufacturing industry
    Supervisor:
    Prof Sally Gras
    Discipline/Group:
    Gras Research Group
    Location:
    Room 103, Bio 21 Institute
  4. Jining Guo

    Thesis title:
    Hydrogen/natural gas separation by adsorption
    Supervisor:
    Dr Kevin (Gang) Li
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room B07, Building 167
  5. Yalou (Aaron) Guo

    Thesis title:
    The development of new PSA cycles
    Supervisor:
    Dr Kevin (Gang) Li
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Building 167 Room B.07
  6. Hoseong Han

    Supervisor:
    Prof Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.10, Chemistry Building East Wing
  7. Ms Yiyuan Han

    Thesis title:
    Nanotechnology based hydrogels for biological applications
    Supervisor:
    Prof Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Caruso Nanoengineering Group
    Location:
    Room 124, C&BE Building 165
  8. Sajid Hassan

    Thesis title:
    Investigation of water expression of thickened suspensions using high pressure dewatering rolls
    Supervisor:
    Dr Anthony Stickland
    Discipline/Group:
    Sludge Group
    Location:
    Room 108, C&BE Building 167
  9. Seyed Hesam Mousavi

    Thesis title:
    Application of Artificial Intelligence (AI) techniques to design novel materials for adsorption/catalytic processes
    Supervisor:
    Dr Kevin (Gang) Li
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    B07, Building 167
  10. Ms Elaheh Hosseini

    Thesis title:
    Application of pulsed membrane contactor for CO2 capturing from flue gas
    Supervisor:

    Assoc Prof Colin Scholes

    Prof Geoff Stevens

    Discipline/Group:
    Gas Membrane Group
    Location:
    Room 215, C&BE Building 165
  11. Yu-Wen (Evelyn) Huang

    Supervisor:
    Prof Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.10, C&BE Building 167
  12. Ms Beenish Imtiaz

    Supervisor:
    Prof Amanda Ellis
    Discipline/Group:
    Ellis Research Group
    Location:
    Room G09, C&BE Building 167
  13. Vianna Jafari

    Supervisor:
    Prof Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.10, Chemistry Building East Wing
  14. Chathuri Jayasundera

    Thesis title:
    Microstructure and microbiology of dairy products
    Supervisor:
    Prof Sally Gras
    Discipline/Group:
    Gras Research Group
    Location:
    Bio 21 Institute
  15. Thomas Jellett

    Thesis title:
    Understanding the effects of flow, shear and concentration on protein stability
    Supervisor:
    Assoc Prof Dalton Harvie
    Discipline/Group:
    Fluid Dynamics
    Location:
    Room 204, Building 167
  16. You Wei Jia

    Thesis title:
    Renewable hydrogen production by reverse electrodialysis
    Supervisor:
    Prof Sandra Kentish
    Discipline/Group:
    Kentish Research Group
    Location:
    Off campus
  17. Masih Karimi Alavijeh

    Thesis title:
    Enzymatic synthesis of lactose-based oligosaccharides
    Supervisor:
    Prof Sandra Kentish
    Location:
    Room 301, Old Metallurgy (Building 166)
  18. Dinesh Srikar Karra

    Thesis title:
    Interfacial Phenomena and Drop Coalescence in oil-water systems relevant to enhanced oil recovery and solvent extraction
    Supervisor:
    Prof Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
  19. Pawan Kumar

    Thesis title:
    Wetting on rough surfaces
    Supervisor:
    Assoc Prof Dalton Harvie
    Discipline/Group:
    Fluid Dynamics
    Location:
    Room 204, C&BE Building 167
  20. Yidi Lei

    Thesis title:
    Retrofitting pipelines by in situ coating
    Supervisor:
    Prof Sandra Kentish
    Location:
    Level 3, C&BE Building 166
  21. Sarah Lentz

    Thesis title:
    Investigation of phase separation and self-organization properties of ultrathin spider silk coatings
    Supervisor:

    Prof Greg Qiao

    Prof Thomas Scheibel

    Dr Paul Gurr

    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.01, Chemistry East Building 154
  22. Ms Shiyao Li

    Thesis title:
    Study on the protein corona of Metal-Phenolic Network capsules and its influence on biological performance
    Supervisor:
    Prof Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Caruso Nanoengineering Group
    Location:
    Room 108, Building 165
  23. Jinsha Liao

    Supervisor:
    Prof Dan Li
    Discipline/Group:
    Dan Li Group
    Location:
    Room 382, C&BE Building 166
  24. Mr Gan Lin

    Supervisor:
    Prof Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Caruso Nanoengineering Group
    Location:
    Room 108, C&BE Building 165
  25. Zhixing Lin

    Thesis title:
    Tunable Self-Assembly of Biodegradable diblock Copolymers into Colloidal Particles with Controlled Drug Release Capacity
    Supervisor:
    Prof Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Caruso Nanoengineering Group
    Location:
    Room 108, C&BE Building 165
  26. Jiajun (David) Liu

    Thesis title:
    Nitrogen removal from wastewater treatment using macroalgae
    Supervisor:
    Assoc Prof Greg Martin
    Discipline/Group:
    Algal Processing Group
    Location:
    Room 224, C&BE Building 165
  27. Junnan (John) Lu

    Thesis title:
    Recycle of critical metals from spent lithium-ion batteries by solvent extraction
    Supervisor:

    Assoc Prof Kathryn Mumford

    Prof Geoff Stevens

    Discipline/Group:
    Advanced Separations Group
    Location:
    Room 227, C&BE Building 165
  1. Omid Mazaheri

    Thesis title:
    Application of metal-phenolic network (MPN) in controlled release fertilizers
    Supervisor:

    Assoc Prof Kathryn Mumford

    Assoc Prof Helen Suter

    Prof Deli Chen

    Discipline/Group:
    Fertilizers Improvement
    Location:
    Room 227, C&BE Building 165
  2. Ms Yuhan Men

    Thesis title:
    Conversion of CO2 to DME
    Supervisor:
    Dr Kevin (Gang) Li
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room 406, Building 154
  3. Zahra Mossayebi

    Supervisor:
    Prof Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.10, Chemistry Building East Wing
  4. Milad Narimani

    Supervisor:
    Dr Gabriel Da Silva
    Discipline/Group:
    Da Silva Group
    Location:
    Room 172, Chemistry Building 153
  5. Thuy Dung Thi Nguyen

    Thesis title:
    Atmospheric chemistry of silicon compounds and their role in indoor air quality: theory and experiment
    Supervisor:
    Dr Gabriel Da Silva
    Discipline/Group:
    Da Silva Group
    Location:
    Chemistry Building 153
  6. Marzieh Niksefat

    Thesis title:
    Chemical protocol development for integrated urban water management
    Supervisor:
    Prof Peter Scales
    Discipline/Group:
    Sludge Group
    Location:
    Room 108, C&BE Building 167
  7. Mohammad Nouri

    Thesis title:
    Understanding platelet binding and rheology of coagulating blood
    Supervisor:
    Assoc Prof Dalton Harvie
    Location:
    Room B01, C&BE Building 167
  8. Amrish Kumar Padmakumar

    Supervisor:
    Prof Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.01, Chemistry East Building 154
  9. Pooja Pandey

    Thesis title:
    Encapsulation of γ amino butyric acid (GABA) and lactic acid bacteria (LAB) using exopolysaccharides as coating material and its application in food products
    Supervisor:

    Assoc Prof Greg Martin

    Prof Muthupandian Ashokkumar

    Discipline/Group:
    Martin Group, Sonochemistry Group
    Location:
    Postgrad Room 107, Chemistry East Wing
  10. Sung Joon Park

    Thesis title:
    Investigating reaction kinetics of non-enzymatic DNA synthesis by complementary modelling and experimental insights
    Supervisor:
    Prof Amanda Ellis
    Discipline/Group:
    Ellis Group
    Location:
    G09 Building 167
  11. Mr Tom Pattison

    Thesis title:
    Patterned Nanostructures using Continuous Assembly of Polymers (CAP)
    Supervisor:

    Prof Greg Qiao

    Qiang Fu

    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.10, C&BE Building 167
  12. Quang Huy (Huy) Pham

    Thesis title:
    Efficient conversion of hydrogen to future fuels by membrane technology
    Supervisor:

    Assoc Prof Colin Scholes

    Discipline/Group:
    Scholes Research Group
    Location:
    Room 119, C&BE Building 167
  13. Sulochana Pitawala

    Thesis title:
    Wastewater Treatment using Filamentous Algae
    Supervisor:
    Assoc Prof Greg Martin
    Discipline/Group:
    Algal Processing Group
    Location:
    Room 228, Building 165
  14. Srivathsan Poyyapakkam Sundar

    Supervisor:
    Dr Gabriel Da Silva
    Location:
    Room 172, Chemistry Building 153
  15. Yijiao Qu

    Supervisor:
    Prof Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Caruso Nanoengineering Group
    Location:
    Room 108, C&BE Building 165
  16. Ms Wenlian Qiu

    Thesis title:
    Piezochromic polymeric materials
    Supervisor:

    Prof Greg Qiao

    Dr Paul Gurr

    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.10, Chemistry East Wing Building 154
  17. Abdul Raize

    Supervisor:
    Assoc Prof Dalton Harvie
    Discipline/Group:
    Fluid Dynamics
    Location:
    Room 204, C&BE Building 167
  18. Ms Alicia Rasines Mazo

    Thesis title:
    Peptide-based Polymeric Architectures
    Supervisor:
    Prof Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room b5.10, Chemistry East Wing Building 154
  19. Zhonghua Ren

    Supervisor:
    Dr Gabriel Da Silva
    Location:
    Room B07, C&BE Building 167
  20. Arunjunai R.S. Santha Kumar

    Thesis title:
    RAFT polymerization in green solvents
    Supervisor:

    Prof Muthupandian Ashokkumar

    Prof Greg Qiao

    Prof Nikhil Singha (IIT-Kharagpur, India)

    Discipline/Group:

    Polymer Science

    Sonochemistry Lab

    Location:
    Room 5.10, Chemistry Building East Wing
  21. Daniel Shaw

    Thesis title:
    Machine learning-based algorithms for high throughput contact angle measurement
    Supervisor:
    Dr Joe Berry
    Discipline/Group:
    Multiphysics Fluid Dynamics Group
    Location:
    Room 213, C&BE Building 165
  22. Xiaotong Song

    Thesis title:
    Exploring emulsion drops interactions using microfluidic devices and AFM
    Supervisor:
    Prof Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
    Location:
    Room 213, C&BE Building 165
  23. Ehsan Soroodan

    Thesis title:
    Mathematical Modeling of Carbon Capture using Membranes
    Supervisor:

    Assoc Prof Colin Scholes

    Prof Sandra Kentish

    Discipline/Group:
    Membranes Group
    Location:
    Room 119, C&BE Building 167
  24. Garrick Spencer

    Thesis title:
    The biotransformation of opiates
    Supervisor:
    Prof Sally Gras
    Discipline/Group:
    Gras Research Group
    Location:
    Room 103, Bio21 Building 102
  1. Ms Jessica Vovers

    Thesis title:
    Environmentally sustainable solvents for natural pharmaceutical extraction processes
    Supervisor:
    Prof Geoff Stevens
    Discipline/Group:
    Solvent Extraction
    Location:
    Room 213, C&BE Building 165
  2. Kangyan Wang

    Thesis title:
    Superelastic graphene material for biomedical and electronic applications
    Supervisor:
    Prof Dan Li
    Discipline/Group:
    Dan Li Group
    Location:
    Room 301, C&BE Building 166
  3. Qiuyue (Lily) Wang

    Thesis title:
    Isolation of whey proteins by an electrodialysis with filtration membrane process
    Supervisor:
    Prof Sandra Kentish
    Discipline/Group:
    Membranes Group
    Location:
    Room 301, Building 166
  4. Xiao Wang

    Supervisor:
    Prof Dan Li
    Location:
    Room 382, Old Metallurgy Building 166
  5. Yongqiang Wang

    Thesis title:
    Capture and conversion of carbon dioxide from ambient air
    Supervisor:
    Dr Kevin (Gang) Li
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room 406, Chemistry East Wing Building 154
  6. Marcus Wong

    Thesis title:
    Alternative fibres for wood panel
    Supervisor:
    Prof Amanda Ellis
    Discipline/Group:
    Ellis Group
    Location:
    Room G09, C&BE Building 167
  7. Chao Wu

    Thesis title:
    Reducing CO2 emissions in Australia through CO2 capture and utilisation
    Supervisor:
    Dr Kevin (Gang) Li
    Discipline/Group:
    Clean Energy Group
  8. Qihui Wu

    Supervisor:
    Prof Sally Gras
    Discipline/Group:
    Gras Research Group
    Location:
    Room 103, Bio21 Building 102
  9. Mr Ross Wylie

    Thesis title:
    Polymer Electrolytes for Lithium Batteries
    Supervisor:
    Luke Connal
    Discipline/Group:
    Connal Group
    Location:
    Room 213, C&BE Building 165
  10. Wanjun Xu

    Supervisor:
    Prof Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Caruso Nanoengineering Group
    Location:
    Room 108, C&BE Building 165
  11. Xiaoyin (Shirley) Xu

    Thesis title:
    Energy efficient transfer of carbon dioxide to algal ponds
    Supervisor:
    Prof Sandra Kentish
    Discipline/Group:
    Membranes Group
    Location:
    Room 301, Building 166
  12. Siyi Xue

    Thesis title:
    Reactor engineering and downstream processing for biotransformation of opiates
    Supervisor:
    Prof Sally Gras
    Discipline/Group:
    Gras Research Group
    Location:
    Room 103, Bio 21 Institute (102)
  13. Muhammad Yasir Khan

    Thesis title:
    Decomposition kinetics of perfluorinated compounds
    Supervisor:
    Dr Gabriel Da Silva
    Location:
    Room 172, Chemistry Building 153
  14. Bhagya Yatipanthalawa

    Thesis title:
    Processing microalgae for the recovery of high value products
    Supervisor:
    Assoc Prof Greg Martin
    Discipline/Group:
    Algal Processing Group
    Location:
    Room 224, C&BE Building 165
  15. Linlin (Linda) Ye

    Thesis title:
    CO2 hydrogenation by catalytic reaction in liquid phase
    Supervisor:
    Dr Kevin (Gang) Li
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room B07, C&BE Building 167
  16. Solmaz Zamani

    Thesis title:
    Synthesis of DNA and RNA by nonenzymatic template-directed primer extension
    Supervisor:
    Prof Amanda Ellis
    Discipline/Group:
    Ellis Group
    Location:
    Room G09, C&BE Building 167
  17. Mehmet Can Zeybek

    Supervisor:
    Prof Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Caruso Nanoengineering Group
    Location:
    Room 106, C&BE Building 165
  18. Jiyizhe (Lucy) Zhang

    Thesis title:
    From single drop to extraction column design
    Supervisor

    Assoc Prof Dalton Harvie

    Assoc Prof Kathryn Mumford

    Prof Geoff Stevens

    Discipline/Group:
    Solvent Extraction
    Location:
    Room 227, C&BE Building 165
  19. Yuecheng Zhang

    Thesis title:
    Compatibility of plastic piping with future fuels
    Supervisor:
    Assoc Prof Colin Scholes
    Location:
    Room 119, Building 167
  20. Qizhi Zhong

    Thesis title:
    Spray assembly of metal-phenolic networks: formation, growth, and applications
    Supervisor:
    Prof Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Caruso Nanoengineering Group
    Location:
    Room 120, C&BE Building 165