Research students

  1. Mr Mohamed Abdellah

    Thesis title:
    SRNF applications
    Supervisor:
    Sandra Kentish
    Discipline/Group:
    Membranes Group
    Location:
    Room 3.0, Building 166

    + 61 3 8344 8863

  2. Nick Adamson

    Thesis title:
    Flexible and transparent thin film piezoelectric nanogenerators
    Supervisor:
    Amanda Ellis
    Discipline/Group:
    Ellis research group
    Location:
    Room G09, C&BE Building 167

    + 61 3 9035 5222

  3. Rasheed Adewale

    Supervisor:
    Gabriel da Silva
    Location:
    Room 172, Chemistry Building 153
  4. Mr Mohammad Alam

    Supervisor:
    Gabriel da Silva
    Location:
    Room B07, C&BE Building 167
  5. Saddam Al Hammadi

    Supervisor:
    Gabriel da Silva
    Location:
    Room 172, Chemistry Building 173
  6. Ms Stephanie Allison

    Supervisor:
    Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.01, Chemistry East Building 154

    + 61 3 8344 8678

  7. Avinash Ashok

    Thesis title:
    Understanding the colloidal interactions of nano-rods in non-adsorbing polyelectrolyte solution using total internal reflection microscopy
    Supervisor:
    Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
    Location:
    Room 213, C&BE Building 165

    + 61 3 8344 3084

  8. Ms Tianyi (Alisa) Bai

    Thesis title:
    Polymer Surfactant Interactions in Emulsions
    Supervisor:
    Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
    Location:
    Room B07, Desk 4, C&BE Building 167

    + 61 3 8344 6640

  9. Mr Matthew Biviano

    Thesis title:
    Nano-mechanical aspects and particle interactions in micro-encapsulation
    Supervisor:
    Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
    Location:
    Room 807, C&BE Building 167 & 165

    + 61 3 8344 6640

  10. Mr Christopher Bolton

    Thesis title:
    Quantifying the optical scattering and hindered diffusion of anisotropic nanoparticles
    Supervisor:
    Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
    Location:
    Room 2.07, C&BE Building 165

    + 61 3 8344 6635

  11. Yang Cao

    Thesis title:
    Processable Graphene-based Soft Materials
    Supervisor:
    Dan Li
    Discipline/Group:
    Dan Li Group
    Location:
    Room 301, C&BE Building 166
  12. Nicholas Chan

    Thesis title:
    Ocular disease treatment via the use of alternative drug delivery techniques
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Chemistry East Wing Building 154, Room 510
  13. Shareen Chan

    Thesis title:
    3D printing of multi-scale porous ceramics
    Supervisor:
    George Franks
    Discipline/Group:
    Ceramics and Minerals Processing Group
    Location:
    Room G07, C&BE Building 167
  14. Kaifei Chen

    Thesis title:
    Admission and release of guest molecules in microporous materials by the stimuli of electrical field
    Supervisor:
    Kevin Li
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room B07, C&BE Building 167
  15. Jingqu Chen

    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 121, C&BE Building 165
  16. Mr Jack Churchill

    Thesis title:
    Remediation of contaminated meltwater in remote climates
    Supervisor:
    Kathryn Mumford
    Discipline/Group:
    Solvents Group
    Location:
    Room 228, C&BE Building 165

    + 61 3 8344 8863

  17. Ewa Czuba-Wojnilowicz

    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 108, Building 165

    + 61 3 8344 4314

  18. Mr David Danaci

    Thesis title:
    Carbon dioxide capture from natural gas: development of adsorbents and accompanying processes
    Supervisor:
    Paul Webley
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room 4.06, Level 4, Bdg 154

    +61 3 9035 8765

  19. Ms Tanweepriya Das

    Thesis title:
    Understanding the interaction between surface and anisotropic Janus nanoparticles formed by Nano-lithographic method
    Supervisor:
    Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
    Location:
    Room 213, Building 165

    + 61 3 8344 3084

  20. Mr Erico de Godois Baroni

    Thesis title:
    Evaluating the relative potential of various microalgae as biorefinery feedstocks
    Supervisor:
    Greg Martin
    Discipline/Group:
    Algal Processing Group
    Location:
    Room 227, Desk 9, C&BE Building 165

    + 61 3 8344 4888

  21. Bhanu Devnani

    Thesis title:
    Microstructure, analysis and processing of dairy and food products
    Supervisor:
    Sally Gras
    Discipline/Group:
    Gras Research Group
    Location:
    Room 103, Bio 21 Institute

    + 61 3 8344 2256

  22. Ms Hongzhan Di

    Thesis title:
    Filtration of model colloidal particles
    Supervisor:
    David Dunstan
    Greg Martin
    Discipline/Group:
    Complex Fluids Group
    Location:
    Room 2.24, Building 165

    + 61 3 8344 6618

  23. Nilanka Ekanayake

    Thesis title:
    Modelling the cell-free-layer in complex blood vessel geometries
    Supervisor:
    Dalton Harvie
    Discipline/Group:
    Fluid Dynamics
    Location:
    Room B07, Building 167

    +61 3 8344 6640

  24. Nina Fatma Ali

    Thesis title:
    Assessing Learning of Safety Using Concept Maps
    Supervisor:
    David Shallcross
    Discipline/Group:
    Engineering Learning Unit
    Location:
    Room 227, Building 165
  25. Agata Glab

    Thesis title:
    Engineering sugar-polymer based nanoparticles with bioresponsive properties
    Supervisor:
    Francesca Cavalieri
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science

    +61 3 8344 4314

  26. Ms Yiyuan Han

    Thesis title:
    Nanotechnology based hydrogels for biological applications
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 124, C&BE Building 165

    +61 3 9035 8152

  27. Ms Malavika Haribabu

    Thesis title:
    A fundamental study of milk ultrafiltration
    Supervisor:
    Dalton Harvie
    Discipline/Group:
    Location:
    Room B.07, C&BE Building 167

    + 61 3 8344 6640

  28. Mr Eric Hoefgen

    Thesis title:
    Combining shear and filtration: A new perspective on dewatering
    Supervisor:
    Anthony Stickland
    Peter Scales
    Robin Batterham
    Discipline/Group:
    The Sludge Group
    Location:
    Room 1.08 (Desk 4), C&BE Building 167

    +61 3 9035 5670

  29. Mr Stephen Homer

    Thesis title:
    Hierarchical structure function relationships in mined biopolymer systems
    Supervisor:
    David Dunstan
    Discipline/Group:
    Complex Fluids
  30. Ms Elaheh Hosseini

    Thesis title:
    Application of pulsed membrane contactor for CO2 capturing from flue gas
    Supervisor:

    Colin Scholes

    Geoff Stevens

    Discipline/Group:
    Gas Membrane Group
    Location:
    Room 215, C&BE Building 165
  31. Ms Yingjie Hu

    Thesis title:
    Engineering nanomedicines for cancer therapy
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 108, C&BE Building 165
  32. Mr Lei Huang

    Thesis title:
    Modular nanoparticles for targeted drug delivery
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 106, Building 165

    + 61 3 8344 4314

  33. Mr Tao Huang

    Thesis title:
    Biomaterials fabrication for tissue engineering
    Supervisor:
    Andrea O’Connor
    Daniel Heath
    Discipline/Group:
    Tissue Engineering
    Location:
    Room 208, C&BE Building 167
  34. Ms Emily Jamieson

    Thesis title:
    Understanding colloidal adhesion in polymer surfactant systems: development towards a high throughput surface force measurement
    Supervisor:
    Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group
    Location:
    Room 213, C&BE Building 165

    + 61 3 8344 3084

  35. Dinesh Srikar Karra

    Thesis title:
    Interfacial Phenomena and Drop Coalescence in oil-water systems relevant to enhanced oil recovery and solvent extraction
    Supervisor:
    Ray Dagastine
    Discipline/Group:
    Dagastine Group

    +61 3 8344 3084

  36. Ms Fatemeh Karimi

    Thesis title:
    Multi-scale design of cardiovascular biomaterials
    Supervisor:
    Daniel Heath
    Discipline/Group:
    Heath Group
    Location:
    Room 5.01, Chemistry East Building 154

    + 61 3 8344 8678

  37. Masih Karimi Alavijeh

    Thesis title:
    Enzymatic synthesis of lactose-based oligosaccharides
    Supervisor:
    Sandra Kentish
    Location:
    Room 301, Old Metallurgy (Building 166)
  38. Mr Sam Law

    Thesis title:
    Lipase Based In-situ Transesterification in Wet Microalgal Paste
    Supervisor:
    Greg Martin
    Discipline/Group:
    Algal Processing Group
    Location:
    Room 224, C&BE Building 165

    + 61 3 8344 6618

  39. Ms Shiyao Li

    Thesis title:
    Study on the protein corona of Metal-Phenolic Network capsules and its influence on biological performance
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 108, Building 165

    + 61 3 8344 4314

  40. Ms Wen (April) Li

    Thesis title:
    The Performance of Solvent Extraction Columns
    Supervisor:
    Geoff Stevens
    Discipline/Group:
    Particulate Fluids Processing Centre
    Location:
    Room 2.09, C&BE Building 165

    + 61 3 8344 8806

  41. Mr Gan Lin

    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 108, C&BE Building 165
  42. Zhixing Lin

    Thesis title:
    Tunable Self-Assembly of Biodegradable diblock Copolymers into Colloidal Particles with Controlled Drug Release Capacity
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 108, C&BE Building 165

    +61 3 9035 8152

  43. Bingxin Liu

    Thesis title:
    Thermochromic Polymers for the Food Industry
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.01, Chemistry East Building 154

    + 61 3 8344 8678

  44. Mr Min Liu

    Thesis title:
    Synthesis of mixed matrix membranes for gas separation
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 510, Building 154
  45. Mr Hiep Thuan (Bill) Lu

    Thesis title:
    The effect of hydrogen sulphide on gas separation membrane performance
    Supervisor:
    Sandra Kentish
    Discipline/Group:
    Kentish Group
    Location:
    Room 2.09, C&BE Building 165

    + 61 3 8344 8806

  46. Ms Junchao Ma

    Thesis title:
    Development of contaminant hydrocarbon and metal removal systems suitable for implementation in cold regions
    Supervisor:
    Kathryn Mumford
    Geoff Stevens
    Discipline/Group:
    Remediation
    Location:
    Room 2.09, Building 165

    + 61 3 8344 8806

  47. Yutian Ma

    Thesis title:
    Protecting hearing with nanoengineered drug delivery systems
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 123, C&BE Building 165

    +61 3 9035 8152

  48. Ms Rebecca McQuillan

    Supervisor:
    Geoff Stevens
    Discipline/Group:
    Solvents Group
    Location:
    Room 228, C&BE Building 165
  49. Ms Yuhan Men

    Thesis title:
    Conversion of CO2 to DME
    Supervisor:
    Paul Webley
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room 406, Building 154
  50. Imogen Milne

    Supervisor:
    Andrea O’Connor
    Discipline/Group:
    Tissue Engineering
  51. Mr Thomas Moore

    Thesis title:
    Encapsulated solvents for CO2 capture
    Supervisor:
    Paul Webley
    Geoff Stevens
    Kathryn Mumford
    Discipline/Group:
    CO2CRC
    Location:
    Room 2.27, C&BE Building 165

    + 61 3 8344 4888

  52. Ms Milena Nadgorny

    Thesis title:
    3D printing smart polymers
    Supervisor:
    Luke Connal
    Discipline/Group:
    Connal Group
    Location:
    Room 213, C&BE Building 165
  53. Mohammad Nouri

    Thesis title:
    Understanding platelet binding and rheology of coagulating blood
    Supervisor:
    Dalton Harvie
    Location:
    Room B01, C&BE Building 167
  54. Pietro Pacchin Tomanin

    Supervisor:
    Francesca Cavalieri
    Discipline/Group:
    Cavalieri/Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 107, Building 165

    + 61 3 8344 4314

  55. Charitha Pahala Gallath Rallage

    Thesis title:
    A fundamental study of the mechanisms and kinetics of milk gelation in the production of cheese
    Supervisor:
    Greg Martin
    Ashokkumar Muthupandian
    Discipline/Group:
    Martin Group, Sonochemistry Group
    Location:

    + 61 3 8344 9693

    108 Postgrad Room, Chemistry East Wing
  56. Mr Shuaijun Pan

    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 1.06, C&BE Building 165

    +61 3 9035 8152

  57. Ms Hongjiao Pang

    Thesis title:
    Protocols for chemical removal in water treatment
    Supervisor:
    Peter Scales
    Discipline/Group:
    Scales Group
    Location:
    Room 108, C&BE Building 167
  58. Mr Tom Pattison

    Thesis title:
    Patterned Nanostructures using Continuous Assembly of Polymers (CAP)
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Qiang Fu
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.10, C&BE Building 167

    + 61 3 8344 8678

  59. Ms Anita Pax

    Thesis title:
    Microstructure of dairy products
    Supervisor:
    Sally Gras
    Sandra Kentish
    Lydia Ong
    Discipline/Group:
    Bioengineering
  60. Mr Sam Pinches

    Thesis title:
    Near-net shape freeze casting of advanced ceramics
    Supervisor:
    George Franks
    Carolina Tallon
    Discipline/Group:
    Ceramics and Minerals Processing Group
    Location:
    Room 1.08, C&BE Building 167

    + 61 3 8344 4035

  61. Nature Poddar

    Thesis title:
    Utilization of glycerol as a carbon source for mixotrophic growth of microalgae for lipid accumulation
    Supervisor:
    Greg Martin
    Ramkrishna Sen (IIT Kharagpur)
    Discipline/Group:
    Algal Processing Group
    Location:
    Room 227, C&BE Building 165

    + 61 3 8344 4888

  62. Yijiao Qu

    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 108, C&BE Building 165
  63. Ms Wenlian Qiu

    Thesis title:
    Piezochromic polymeric materials
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Paul Gurr
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.10, Chemistry East Wing Building 154
  64. Mr Hadi Ranjiburachaloo

    Thesis title:
    Cancer Therapy using Nano-Particles
    Supervisor:
    David Dunstan
    Greg Martin
    Discipline/Group:
    Complex Fluids Group
    Location:
    Room 2.24, C&BE Building 165

    + 61 3 8344 6618

  65. Ms Alicia Rasines Mazo

    Thesis title:
    Peptide-based Polymeric Architectures
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room b5.10, Chemistry East Wing Building 154

    + 61 3 8344 8678

  66. Zhonghua Ren

    Supervisor:
    Gabriel da Silva
    Location:
    Room B07, C&BE Building 167
  67. Amin Reyhani

    Thesis title:
    Photoinduced Radical Polymerisation
    Supervisor:
    Greg Qiao
    Discipline/Group:
    Polymer Science
    Location:
    Room 5.01, Chemistry East Building 154

    + 61 3 8344 8678

  68. Luke Richards

    Thesis title:
    Enzymatic production of noscapine analogues
    Supervisor:
    Sally Gras
    Discipline/Group:
    Gras Research Group
    Location:
    Room 103, Bio21 Institute

    + 61 3 8344 2256

  69. Ms Aida Shakouri-Motlagh

    Thesis title:
    In vitro expansion of mesenchymal stem cells
    Supervisor:
    Daniel Heath
    Discipline/Group:
    Heath Group
    Location:
    Room 2.05, C&BE Building 167
  70. Masood Sheikh Alivand

    Thesis title:
    Anionic amino acids as superior absorbers for CO2 capture: The role of precipitants
    Supervisor:
    Kathryn Mumford
    Discipline/Group:
    Location:
    Room 227, C&BE Building 165
  71. Mr Samuel Skinner

    Thesis title:
    Filter bio-fouling layers in water recycle
    Supervisor:
    Peter Scales
    Anthony Stickland
    Discipline/Group:
    Peter Scales, Anthony Stickland
    Location:
    Room 1.08, Building 167
  72. Katarzyna Somszor

    Thesis title:
    Advanced biomaterials for cardiovascular application
    Supervisor:
    Dr Daniel Heath
    Prof Greg Qiao
    Assoc Prof Andrea O’Connor
    Lab/Group:
    Heath Group
    Polymer Science Group
    Location:
    Room 5.10, Chemistry Building East Wing
  73. Jiaying Song

    Thesis title:
    Engineering particle systems for pulmonary delivery
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 124, C&BE Building 165

    61 3 9035 8152

  74. Ehsan Soroodan

    Thesis title:
    Mathematical Modeling of Carbon Capture using Membranes
    Supervisor:

    Colin Scholes

    Sandra Kentish

    Discipline/Group:
    Membranes Group
    Location:
    Room 119, C&BE Building 167
  75. Abdul Raize

    Supervisor:
    Dalton Harvie
    Discipline/Group:
    Fluid Dynamics
    Location:
    Room 204, C&BE Building 167
  76. Sahar Talebi

    Thesis title:
    Whey waste management in dairy industry
    Supervisor:
    Sandra Kentish
    Discipline/Group:
    Membranes
    Location:
    Room 3.0, Building 166

    + 61 3 8344 8806

  77. Lefu Tao

    Thesis title:
    Advanced adsorption processes for CO2 capture from natural gas
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room 406, Chemistry East Bdg

    + 61 3 9035 8765

  78. Ms Jessica Vovers

    Thesis title:
    Environmentally sustainable solvents for natural pharmaceutical extraction processes
    Supervisor:
    Geoff Stevens
    Kathryn Smith
    Discipline/Group:
    Solvent Extraction
    Location:
    Room 213, C&BE Building 165

    + 61 3 8344 8200

  79. Kangyan Wang

    Thesis title:
    Superelastic graphene material for biomedical and electronic applications
    Supervisor:
    Dan Li
    Discipline/Group:
    Dan Li Group
    Location:
    Room 301, C&BE Building 166
  80. Qiuyue (Lily) Wang

    Thesis title:
    Isolation of whey proteins by an Electrodialysis with Filtration Membrane process
    Supervisor:
    Sandra Kentish
    Discipline/Group:
    Membranes Group
    Location:
    Room 301, Building 166
  81. Xiao Wang

    Supervisor:
    Dan Li
    Location:
    Room 382, Old Metallurgy Building 166
  82. Yongqiang Wang

    Thesis title:
    Capture and conversion of carbon dioxide from ambient air
    Supervisor:
    Paul Webley
    Discipline/Group:
    Clean Energy Group
    Location:
    Room 406 Building 154

    + 61 3 9035 8765

  83. Ms Alessia Weiss

    Thesis title:
    Zwitterionic Replica Particles for Drug Delivery
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 1.06, C&BE Building 165

    +61 3 9035 8152

  84. Marcin Wojnilowicz

    Thesis title:
    Engineering novel microRNA-polymer nanocarriers with bioresponsive properties.
    Supervisor:
    Francesca Cavalieri
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 124, C&BE Building 165

    + 61 3 8344 4702

  85. Mr Yue Wu

    Thesis title:
    Rate based modelling of precipitating absorption columns in carbon capture
    Supervisor:
    Geoff Stevens
    Kathryn Mumford
    Discipline/Group:
    CO2CRC
    Location:
    Room 2.15, C&BE Building 165

    + 61 3 8344 8863

  86. Mr Ross Wylie

    Thesis title:
    Polymer Electrolytes for Lithium Batteries
    Supervisor:
    Luke Connal
    Discipline/Group:
    Connal Group
    Location:
    Room 213, C&BE Building 165
  87. Xiaoyin (Shirley) Xu

    Thesis title:
    Energy efficient transfer of carbon dioxide to algal ponds
    Supervisor:
    Sandra Kentish
    Discipline/Group:
    Membranes Group
    Location:
    Room 301, Building 166
  88. Muhammad Yasir Khan

    Thesis title:
    Decomposition kinetics of perfluorinated compounds
    Supervisor:
    Gabriel da Silva
    Location:
    Room 172, Chemistry Building 153
  89. Bhagya Yatipanthalawa

    Thesis title:
    Investigating the biosurfactant capability of microalgae
    Supervisor:
    Greg Martin
    Discipline/Group:
    Algal Processing Group
    Location:
    Room 108, C&BE Building 167
  90. Linlin (Linda) Ye

    Thesis title:
    CO2 hydrogenation by catalytic reaction in liquid phase
    Supervisor:
    Paul Webley
    Discipline/Group:
    Clean Energy Laboratory
    Location:
    Room B07, C&BE Building 167
  91. Solmaz Zamani

    Thesis title:
    Synthesis of DNA and RNA by nonenzymatic template-directed primer extension
    Supervisor:
    Amanda Ellis
    Discipline/Group:
    Ellis Group
    Location:
    Room G09, C&BE Building 167

    +61 3 9035 5222

  92. Mr Wenjie Zhang

    Thesis title:
    61 8344 6640
    Nanostructured Protein Particles for Therapeutic Delivery
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 123, Building 165

    + 61 3 8344 4314

  93. Jianhua Zhao

    Thesis title:
    Adsorptive properties on small-pore zeolites for CO2/CH4 separation
    Supervisor
    Paul Webley
    Location:
    B07 Building 167
  94. Qizhi Zhong

    Thesis title:
    Spray assembly of metal-phenolic networks: formation, growth, and applications
    Supervisor:
    Frank Caruso
    Discipline/Group:
    Nanostructured Interfaces and Materials Science
    Location:
    Room 120, C&BE Building 165

    + 61 3 8344 4314