People

Leadership

Teaching and research

Name Position Lab Email
Dr Joseph Berry Lecturer and Research Fellow, Platelet Modelling  
Dr Gabriel Da Silva Future Fellow  
Prof Ray Dagastine Future Fellow, Deputy Head (Research & Engagement) Lab
Prof David Dunstan Professor Lab
Prof Amanda Ellis Professor  
Dr Liyuan Fan Senior Tutor  
Prof George Franks Professor Lab
Prof Sally Gras Reader Lab
Assoc Prof Dalton Harvie Associate Professor, Deputy Head (Teaching) Lab
Dr Chris Honig Lecturer  
Prof Sandra Kentish Professor, Head of School of Chemical and Biomedical Engineering  
Prof Dan Li Professor  
Dr Kevin (Gang) Li Senior Lecturer  
Dr Greg Martin Senior Lecturer Lab
Dr Kathryn Mumford Lecturer  
Prof Greg Qiao Professor Lab
Prof Peter Scales Professor; Director, Particulate Fluids Processing Centre  
Dr Colin Scholes Senior Lecturer  
Prof David Shallcross Director, Engineering Learning Unit  
Dr Sui So Tutor  
Dr Anthony Stickland Senior Lecturer  
Prof Paul Webley Professor Lab

Research only

Name Position Email
Mayumi Allinson Research Assistant, Scales Group
Prof Robin Batterham Kernot Professor of Engineering
Dr Quinn Besford Research Fellow, Nanostructured Interfaces and Materials Science Group
Mr Paul Brannon Platform Support Officer (Advanced Fluorescence Imaging), MCFP
Prof Frank Caruso Australian Laureate Fellow, Nanostructured Interfaces and Materials Science Group
Dr Francesca Cavalieri Future Fellow
Dr George Chen Research Fellow, CO2CRC
Dr Pavel Cherepanov Research Fellow, Nanostructured Interfaces and Materials Science Group
Joseph Collins Research Fellow In Material Chemistry
Dr Christina Cortez-Jugo Research Fellow, Nanostructured Interfaces and Materials Science Group
Dr Linda De Melis Research Manager, ARC Dairy Innovation Hub
Dr Qiang Fu Super Science Fellow, Membrane Functionality
Ms Elizabeth Goodall Platform Support Officer (X-ray Difraction), MCFP
Dr Alexey Glushenkov Research Fellow, Electronic Nanomaterials
Mr James Griffith Technical Support Officer
Dr Ben Gubbins Research Fellow, Nanostructured Interfaces and Materials Science Group
Dr Paul Gurr Research Fellow, Polymer Science
Dr Ronald Halim Research Fellow, Webley Group
Dr David Hill Research Fellow, ARC Dairy Innovation Hub
Dr Lauren Hyde Platform Manager, MCFP
Dr Yi Ju Research Fellow, Nanostructured Interfaces and Materials Science Group
Ms Laura Jukes Research Assistant, Ceramic Processing
Anusha Kola Research Fellow, ARC Dairy Innovation Hub
Dr Samantha Kristufek Research Fellow, Nanostructured Interfaces and Materials Science Group
Dr Tristan Lambert Project Manager
Dr Jianhua Li Research Fellow, Nanostructured Interfaces and Materials Science Group
Wen (April) Li Research Fellow in Solvent Extraction Technologies
Dr Xu Li McKenzie Postdoctoral Research Fellow, Gras Group
Dr Liang Liu Research Fellow, Water Permeation
Yanbo Lu Research Assistant in Membrane Technology
Dr Phoebe Macdougall Research Support Officer, Gras Group
Dr Tom McKenzie Research Fellow, Polymer Synthesis
Dr Srinivas Mettu Research Fellow, Dagastine Research Group
Dr Nouman Mirza Research Fellow
Dr Andrew Mitchell Academic Specialist Mass Cytometry
Mr Mitchell Nothling Research Fellow, Polymer Chemist
Adabelle Ong Research Assistant, Dairy Food Microstructure
Dr Lydia Ong Research Fellow, Gras Group
Mr Arifur Rahim Research Assistant, Nanostructured Interfaces and Materials Science Group
Ms Marta Redrado Notivoli Support Officer, Nanomaterials Characterisation Platform, Dagastine Research Group
Dr Jing Ming Ren Victorian Postdoctoral Research Fellowship
Dr Joseph J. Richardson Research Fellow, Nanostructured Interfaces and Materials Science Group
Dr Joel Scofield Research Fellow, Polymer Science Group
Mr Steven Shirbin Research Fellow, Peptide Polymer Chemist
Dr Jonathan Sierke Research Fellow in Nanocellulose
Dr Ranjeet Singh Research Fellow, Webley Group
Mr Dan Smith Platform Support Officer (Nanofabrication), MCFP
Dr Qiang Sun DECRA Fellow
Dr Catherine Sutton Research Fellow
Ms Shereen Tan Research Fellow, Polymer Science Group
Ms Jenny Tran Research Assistant, Nanostructured Interfaces and Materials Science Group
Dr Shane Usher Research Fellow
Dr Kaushalya Wijejkoon Research Assistant
Yue (Frank) Wu Research Fellow in Solvent Extraction Technologies
Dr Yuezhu (Penny) Xiao Research Fellow
Zhiyuan Xiong Research Fellow
Dr Gyeongwon Yun Research Fellow, Nanostructured Interfaces and Materials Science Group
Mr Hualin Zhan Research Assistant
Tian Zheng Technical Support Officer

Professional Staff

Name Position Phone Email Location
Louise Baker Department Administrator and Personal Assistant to Prof Paul Webley 8344 0121 C&BE Bdg 165, Room 3.30
Tabitha Cesnak Personal Assistant to Prof Geoff Stevens and Prof Sandra Kentish 8344 6630 C&BE Bdg 167, Room G.02
Dr Maryline Chee Kimling Centre of Excellence Node Coordinator 9035 5815 C&BE Bdg 165, Room 3.20
Dr Michelle de Silva Manager, PFPC 8344 6620 C&BE Bdg 167, Room 1.21
Melanie Hutchins Executive Assistant to Prof Frank Caruso 9035 8192 C&BE Bdg 165, Room 3.20
Priya Pandya Academic Support Coordinator 8344 1486 C&BE Bdg 165, Room 3.28
Jodie Salmons Personal Assistant to Professors Qiao, Li, Ellis and Dagastine 8344 8309 C&BE Bdg 165, Room 3.02
Bill Stathopoulos Peter Cook Centre Coordinator 8344 1851 C&BE Bdg 165, Room 3.28
Franca Tomaras Personal Assistant to Prof Robin Batterham 8344 9064 C&BE Bdg 165, Room 3.17

Research Students

Name Email
Mohammed Abdellah
Nick Adamson
Rasheed Adewale
Mohammad Alam
Stephanie Allison
Avinash Ashok
Tianyi (Alisa) Bai
Matthew Biviano
Christopher Bolton
Yang Cao
Nicholas Chan
Kaifei Chen
Jingqu Chen
Jack Churchill
Adam Crust
Ewa Czuba
David Danaci
Tanweepriya Das
Erico de Godois Baroni
Bhanu Devnani
Hongzhan Di
Nilanka Ekanayake
Matthew Faria
Nina Fatma Ali
Agata Glab
Sook Jin Goh
Yiyuan Han
Malavika Haribabu
Armineh Hassanvand
Eric Hoefgen
Stephen Homer
Elaheh Hosseini
Guoping Hu
Yingjie Hu
Lei Huang
Tao Huang
Emily Jamieson
Dinesh Srikar Karra
Fatemeh Karimi
Catharina Kayser
Tiara Kusuma
Sam Law
Shiyao Li
Wen Li
Gan Lin
Zhixing Lin
Bingxin Liu
Min Liu
Hiep Thuan (Bill) Lu
Junchao Ma
Yutian Ma
Rebecca McQuillan
Yuhan Men
Imogen Milne
Thomas Moore
Milena Nadgorny
Pietro Pacchin Tomanin
Charitha Pahala Gallath Rallage
Shuaijun Pan
Hongjiao Pang
Tom Pattison
Anita Pax
Sam Pinches
Nature Poddar
Nasim Pour
Yijiao Qu
Wenlian Qiu
Hadi Ranjiburachaloo
Alicia Rasines Mazo
Zhonghua Ren
Amin Reyhani
Luke Richards
Aida Shakouri-Motlagh
Samuel Skinner
Katarzyna Somszor
Jiaying Song
Ehsan Soroodan
Abdul Raize
Sahar Talebi
Jessica Vovers
Kangyan Wang
Quiyue (Lily) Wang
Alessia Weiss
Marcin Wojnilowicz
Fan Wu
Yue Wu
Ross Wylie
Xiaoyin (Shirley) Xu
Linlin (Linda) Ye
Solmaz Zamani
Wenjie Zhang
Jianhua Zhao
Qinghu Zhao
Qizhi Zhong

Honorary Staff

Title Given name Family name Position Email
Mr Barry Alexander Honorary (Fellow)
Dr Bruce Anderson Honorary (Fellow)
Dr Chandra Angle Honorary (Fellow)  
Prof Yoshinari Baba Honorary (Senior Fellow)  
Dr Mattias Björnmalm Honorary (Fellow)
Dr Judy Blackbeard Honorary (Fellow)  
Prof David Boger Honorary (Professor Emeritus)
Mr Timothy Bowser Honorary (Senior Fellow)
Dr Mark Coghill Honorary (Fellow)
Dr Luke Connal Honorary (Senior Fellow)
Mr Brett Connor Honorary (Fellow)
Dr Michael Connor Honorary (Senior Fellow)
Ms Tania Constable Honorary (Senior Fellow)
Mr Paul Cornford Honorary (Fellow)
Assoc Prof Geoffrey Covey Honorary (Principal Fellow)
Dr Jiwei Cui Honorary (Fellow)
Assoc Prof Malcolm Davidson Honorary (Principal Fellow)
Dr Ross de Kretser Honorary (Fellow)
Dr David Dixon Honorary (Senior Fellow)
Dr Fiona Fry Honorary (Senior Fellow)
Dr Madhukar Garg Honorary (Professorial Fellow)
Assoc Prof Malcolm Garratt Honorary (Principal Fellow)
Dr Brendan Gladman Honorary (Fellow)
Prof Christopher Goodes Honorary (Professorial Fellow)
Assoc Prof Neil Gray Honorary (Principal Fellow)
Mr David Gregory Honorary (Senior Fellow)
Mr Anthony Grice Honorary (Senior Fellow)  
Dr Ralph Hackl Honorary (Fellow)
Dr Peter Harbour Honorary (Fellow)
Dr Trent Harkin Honorary (Fellow)
Dr Patrick Hartley Honorary (Fellow)
Prof Thomas Healy Honorary (Professorial Fellow)
Dr David Hill Honorary (Fellow)
Mr Barry Hooper Honorary (Principal Fellow)
Dr Shinji Kanehashi Honorary (Fellow)
Dr Noritaka Kato Honorary (Senior Fellow)
Dr Kristian Kempe Honorary (Fellow)
Dr Roya Khalil Honorary (Fellow)
Mr Adrian Knight Honorary (Fellow)
Prof Yu Komatsu Honorary (Professorial Fellow)
Dr Konrad Krysiak-Baltyn Honorary (Fellow)
Dr Katharina Ladewig Honorary (Fellow)
Mr Simon Leighfield Honorary (Fellow)
Dr Katherine Locock Honorary (Senior Fellow)
Dr Alfonso Martinez Arranz Honorary (Fellow)  
Assoc Prof Quoc Nguyen Honorary (Senior Fellow)  
Dr Kathy Northcott Honorary (Fellow)
Dr Berkay Ozcelik Honorary (Fellow)
Assoc Prof Neville Pamment Honorary (Principal Fellow)
Mr Michael Parkinson Honorary (Fellow)
Dr Jilska Perera Honorary (Senior Fellow)
Mr Brian Price Honorary (Fellow)  
Dr John Provis Honorary (Senior Fellow)
Dr Abdul Qader Honorary (Fellow)
Mr John Rayner Honorary (Fellow)
Dr Catherine Rees Honorary (Fellow)
Prof Stanley Sandler Honorary (Professorial Fellow)
Mr Russell Scott Honorary (Fellow)
Mr Sandeep Sharma Honorary (Principal Fellow)  
Prof David Sholl Honorary (Professorial Fellow (GO8/U21))  
Dr Ranjeet Singh Honorary (Fellow)
Dr Fiona Sofra Honorary (Fellow)
Dr Karin Soldenhoff Honorary (Fellow)  
Prof David Solomon Honorary (Professorial Fellow)
Prof Geoffrey Stevens Honorary (Laureate Professor Emeritus)
Mr Andrew Stock Honorary (Professorial Fellow)  
Dr Yan Tsaur Honorary (Fellow)
Prof Jannie van Deventer Honorary (Professorial Fellow)
Dr Rachael Wall Honorary (Fellow)
Dr Maxwell Watson Honorary (Fellow)  
Dr Claire White Honorary (Fellow)
Prof David Wood Honorary (Professor Emeritus)
Dr Zeyun Xiao Honorary (Fellow)
Dr David Yates Honorary (Senior Fellow)  
Dr Yew Yeow Honorary (Senior Fellow)
Dr Xiaoqing Zhang Honorary (Senior Fellow)

About us